Pożyczki i kredyty pod zastaw ziemi rolnej lub nieruchomości

Zastaw ziemi rolnej a zastaw nieruchomości

Tak jak nie ma większego problemu z uzyskaniem kredytu pod zastaw nieruchomości, bądź samochodu (zależnie od potrzebnej kwoty), tak coraz większym problemem jest dla rolników uzyskanie kredytu pod zastaw ziemi rolnej.

Pożyczki pod zastaw ziemi rolnej

Jeszcze niedawno było prawdziwe w Polsce powiedzenie, że największym majątkiem jest ziemi. Ale w świetle ostatnio zmienionych przepisów, przestaje tak być. Zadłużeni rolnicy nie mogą liczyć na kredyt pod zastaw ziemi, co więcej w sytuacji, gdy wartość ziemi spada, banki mogą stawiać kredyty w stan natychmiastowej spłaty. Nie powinno tak się dziać, gdy pożyczkobiorca systematycznie spłaca swój kredyt. Problem mogą mieć nie tylko rolnicy, którzy ubiegają się o kredyt, ale także ci, którzy mają pożyczki zabezpieczone ziemią rolną. Skoro nie mamy wolnego rynku obrotu ziemią rolną, to trudno oczekiwać, że banki będą chciały przyjmować zabezpieczenie, jakim jest ziemia. W sytuacji, gdy rolnik nie spłaca swojego kredytu terminowo, sprzedaż ziemi na licytacji oznacza dla banku zwyczajnie stratę.

Kredyty z zastawem ziemi lub nieruchomości

Wartość ziemi czy nieruchomości stawianej na licytację wynosi albo ¾ albo 2/3. Nie można liczyć na odzyskanie pełnej kwoty. W takiej sytuacji banki często obecnie uznają, że udzielanie kredytów zabezpieczonych ziemią rolną jest dla nich zbyt ryzykowne. Jedynie rolnicy, którzy spłacają swoje kredyty w sposób terminowy mogą czuć się jeszcze w miarę bezpiecznie. Kredyty pod zastaw ziemi zaczęły pojawiać się w instytucjach pozabankowych, które jak zawsze są czujne i wychodzą naprzeciw potrzebom rynku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *