Fundusze z ochroną kapitału. Infolinia biznesowa cz.1

Fundusze z ochroną kapitału

Infolinia biznesowa – Część 1 cyklu

Czy w ogóle można mówić o takich inwestycjach? A jednak. Fundusze z ochrona kapitału właśnie powstały z myślą o ostrożnych inwestorach. Jedną z najbezpieczniejszych inwestycji jest lokata w banku, minimalne ryzyko niosą ze sobą inwestycje w obligacje państwowe. W dzisiejszej sytuacji, wiele do życzenia może pozostawiać jednak dochodowość tych instrumentów.

Ochrona kapitału a rynek akcji

Rynek akcji przynosi kilka razy większe zyski, no ale i ryzyko inwestycyjne jest znacznie większe. I tutaj, dla klientów o bardzo zachowawczym podejściu do inwestycji, ale jednak chcących pomnażać swój kapitał w sposób istotny doradcy mają rozwiązanie: produkty z ochroną kapitału. Ochronę wartości portfela uzyskujemy utrzymując odpowiednią proporcje pomiędzy bezpieczną i ryzykowną częścią. Część funduszy jest inwestowana w obligacje, a pozostałe wartości lokowane są w bardziej dochodowe instrumenty, takie jak: akcje, opcje czy kontrakty SWAP.

Jakie fundusze z ochroną kapitału

Na polskim rynku produkty z ochroną kapitału ma 6 towarzystw funduszy inwestycyjnych, są to: KBC TF, UniStoProcent Plu FIO, Pionieer Ochrony Kapitału, Pionieer Dynamicznej Ochrony. Pionieer Ochrony Kapitału może zainwestować w papiery udziałowe do 30%, a Dynamicznej Ochrony – do 50% aktywów. W przypadku tego pierwszego zadaniem zarządzającego jest minimalizacja wahań wartości aktywów netto na jednostkę uczestnictwa. Zasady, na jakich są oparte fundusze Tych Towarzystw można porównać w Internecie, obserwując ranking funduszy inwestycyjnych. Wiadomości tam zawarte są co jakiś czas aktualizowane, więc na bieżąco można analizować, gdzie warto zainwestować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *