Fundusze obligacji. Szkolenie z obligacji dla ambitnych

szkolenie z funduszy obligacji

Krótkie szkolenie z obligacji

Decydując się na inwestycje, trzeba cały czas obserwować rynek finansowy i być gotowym na zmianę decyzji. Bycie inwestorem wymaga ustawicznej czujności i bycia na bieżąco w sprawdzaniu sytuacji gospodarczej. W obligacje warto inwestować wtedy, gdy stopy procentowe są na wysokim poziomie, a Rada Polityki Pieniężnej rozpoczyna serię obniżek stóp procentowych.

Fundusze obligacji – Kiedy zysk?

Fundusze obligacji zarabiają bowiem dopiero wtedy, gdy spada ich rentowność. Rentowność to profit, jaki można osiągnąć z różnicy między zakupem obligacji a ich sprzedażą. Jeśli rentowność spada, to znaczy, że cena obligacji rośnie. W warunkach rosnącej inflacji powstają odpowiednie momenty na inwestowanie w fundusze obligacji. Obecnie nie jest specjalnie dobry czas na tego rodzaju inwestycje. Rentowność jest na niskim poziomie, a stopy procentowe na jeszcze niższym.

Fundusz obligacji a lokata bankowa

Niemniej fundusze obligacji są cały czas znacznie lepszym instrumentem do zarabiania niż lokaty bankowe. Te ostanie są oprocentowane w wysokości ok. 4-5% w okresie roku, natomiast obligacje ok. 3,5% przez pół roku. Rynki finansowe cały czas notują hossę, i choć trwa ona już od kilku lat (od 5-6), to sytuacja ta na razie nie wykazuje symptomów zmiany. Posiadacze obligacji powinni wziąć to pod uwagę i zacząć się ich wyzbywać. Lepsze i mniej zależne od poziomu stóp procentowych perspektywy mają przed sobą obligacje korporacyjne, choć ich zakup wiąże się z większym ryzykiem straty zainwestowanych pieniędzy w przypadku kłopotów finansowych danej spółki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *