Dlaczego warto szkolić menedżerów?

Szkolenia i spotkania integracyjne w firmie traktowane są jako zło konieczne, a jak już są to wiadomo, służą celom czysto rozrywkowym. Niemniej wymagania gospodarcze i ekonomiczne ostatnich lat przeczą temu, by szkolenia były całkiem niepotrzebne. Współcześni menedżerowie i kadra zarządzająca przedsiębiorstw spotyka się stale z nowymi wyzwaniami, które przynoszą rozwiązania technologiczne, cywilizacyjne i wciąż rosnąca konkurencja branżowa. Szkolenia dla menedżerów oparte są na dwóch płaszczyznach: treningu psychologicznego i technik informatycznych. Służą one wspieraniu kadr menedżerskich w procesie zarządzania zmianą oraz diagnozują kulturę organizacyjną i wspierają rozwój umiejętności przywódczych i kompetencji menedżerskich.

Celem tego typu szkoleń jest rozwinięcie i doskonalenie kompetencji menedżerów w zakresie budowania i utrzymywania zaangażowania pracowników w okresach trudnych i w sytuacjach zmian. Menedżerowie są uczeni stosowania narzędzi menedżerowania, wypełniają kwestionariusze psychologiczne, poznają mechanizmu wzbudzania motywacji w przypadku zmian w strukturze organizacji lub przedsiębiorstwa. Wszystkie te zagadnienia są szalenie ważne w codziennej pracy kadry menedżerskiej i wpływają na ich relacje w firmie oraz na sprawność procesów biznesowych. Kariera indywidualnego człowieka w dużym stopniu zależy od posiadanych instrumentów.

Jeśli więc z tego punktu widzenia spojrzymy na szkolenie menedżerskie, to nagle się okaże, że są one niezbędnym elementem rozwoju osobowościowego młodego menedżera. Godne polecenia są nie tylko treningi personalne dla kadry menedżerskiej, ale także te dotyczące zarządzania zespołem. Funkcja lidera pociąga za sobą wiele sytuacji stresowych oraz konfliktogennych i należy wytrenować umiejętności rozwiązywania konfliktów, łagodzenia sytuacji ogniskowych i kierowania energii pracowniczej na konstruktywne działania. Rolą menedżera jest dalekowzroczność i umiejętność przewidywania, a także skutecznego motywowania pracowników elementami pozafinansowymi.

Komentarze
  1. Marek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *