Czy szkoleniowiec powinien się szkolić i dlaczego

Zdobycie doświadczenia w roli szkoleniowca nie jest sprawą ani łatwą, ani szybką do wykonania. Same studia z zakresu zarządzania, czy psychologii nie są wystarczające, należy uzyskać doświadczenie poprzez praktykę. Stać się człowiekiem otwartym na nowości w dziedzinie psychologii, posiadać umiejętności interpersonalne, by móc współpracować z ludźmi o różnych cechach charakteru. Umieć do nich trafić. Jak więc zostać dobrym i cenionym szkoleniowcem? Na pewno nie zaczynajmy od założenia firmy coachingowej. Tam się najlepiej jest zatrudnić i obserwować, uczestniczyć w różnych zajęciach, by nabywać umiejętności i doświadczenia. Szkolenia mają charakter interaktywny i najczęściej są multimedialne. Jeśli ktoś chce być przekonujący i utrzymać poziom firmy nowoczesnej, musi uatrakcyjniać szkolenia różnymi rozwiązaniami i metodami, włączając w to korzystanie z nowości technologicznych.

Trening interpersonalny jest niezbędnym elementem pracy menedżerskiej, takie ćwiczenia są tez niezbędne dla szkoleniowców. Skuteczne i atrakcyjne prowadzenie zajęć wymaga od prowadzącego określonych cech charakteru lub treningu osobowościowego. Wymyślanie zadań, wymaganie ich realizacji i motywowanie uczestników szkolenia do pracy w sytuacjach symulowanych metodami psychologicznymi to nie lada wyzwanie nawet dla dojrzałego, zaprawionego w pracy szkoleniowca.

Treningi symulacyjne z jakimi spotykają się kierownicy na szkoleniach, to znakomite ćwiczenie i oswajanie się z problemami, które spotykają kadrę menedżerską w codziennej pracy i wymagają rozwiązania. Dlatego szkoleniowiec powinien znać praktykę firmową i mieć doświadczenie w prowadzeniu zajęciach, konfrontowanie się z różnymi reakcjami ludzkimi w sytuacjach ekstremalnych, jakie są tworzone na zajęciach i warsztatach. Chodzi o sprowokowanie do działania uczestników szkolenia. Przyszłych szkoleniowców w szczególności. Szkolenie sprawdza i monitoruje na co ich stać oraz czy potrafią przekazać swoją wiedzę i umiejętności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *